top of page

Tango Etiği ve Milonga Adabı

Button

"Arjantin Tango, doğaçlama yapılan bir danstır. Her iki dansçının da kendi stillerini, müzik yorumlarını ve süslemelerini dansa katmalarına izin vererek dans deneyiminin keyfine katkıda bulunur. Bu, tangonun bağımlılık yapmasını sağlayan sürprizdir. Tango, ancak ve ancak iki kişi ile yapılabilir! "

 

Arjantin Tango 100 yılı aşkın bir süre önce ortaya çıktığı için dansın daha iyi yapılmasını sağlayan bir dizi özel kural geliştirilmesine yetecek kadar zaman olmuştur. Tango etiğinin takip edilmesi mutlu ve eğlenceli bir dans deneyimi yaşamanızı ve insanların sizinle tekrar ve tekrar dans etmek istemesini sağlar.

 

Hem sizin kolay dans etmenizi hem de partnerinizin kolay dans etmesini sağlayacak giysiler giymelisiniz. Özellikle hareketli danslar için kolsuz gömlekler ve askısız elbiseler giymekten kaçının. Milongalarda sneaker ya da lastik tabanlı ayakkabılar yerine uygun dans ayakkabıları giyin. Çünkü bu tarz ayakkabılar, dönüşler ve kaymalar sırasında zemine yapışabilir ve bilek ya da diz incinmelerine sebep olabilir.

 

Broşlar, uzun kolyeler ve büyük tokalı kemerler gibi büyük takılarınızı evde bırakın. Hatta gömleğinizdeki ya da elbisenizdeki büyük düğmeler bile partnerinizi rahatsız edebilir. Liderler, lütfen, anahtarlarınızı, cüzdanınızı ya da cep telefonunuzu pantolonlarınızın arka cebinde taşıyın…

 

Takipçiler, lütfen, uzun saçlarınızı yukarıda toplayın ya da at kuyruğu yapın. Salık bırakılan uzun saçlar, dans hareketlerini kısıtlayabilir ve kesintiye uğratabilir.

 

Tango iki insanın yakın temasta olduğu bir aktivitedir, dolayısıyla kişisel bakım ve hijyen çok önemli bir konudur. Dans öncesi tazelenmek her zaman için iyi bir fikirdir, ayrıca ağır çeşnili yiyecekler yemek ve sigara içmekten de kaçınmak gerekir. Birçok deneyimli lider, milongalara giderken yanına ihtiyaç halinde değiştirebileceği ekstra bir gömlek alır.

 

Milongalarda

 

Eğer tangoda yeniyseniz ve ilk “milonga”nıza gitme kararı aldıysanız, lütfen, size ileri seviyede görünen dansçıların hepsinin başlangıç seviyesindeki dansçılar gibi başladıklarını unutmayın. Dans pistinde rahat hissetmek ve piste alışmak zaman alacaktır. Ancak tedirginliğiniz kısa zamanda geçecek ve sanki dans yaşamınızın tek yoluymuş ve doğalınızmış gibi dans ediyor olacaksınız.

 

Milongalarda dans pistini ve hareket eden çiftleri gözlemleyerek vakit harcayın. Dans pistte, ‘Dans Yönü’ olarak bilinen saat yönünün tersi bir yönde ilerler. Dansçılar, açık tutuşta büyük figürler yapmaya karar vermedikleri sürece merkezdeki alana girmemelidir. Dans yönü, bir ya da iki turluk duruma bağlı yavaşlamalarla birlikte pürüzsüz olarak akan bir su akıntısını anımsatır.

 

Özellikle şarkı başlamışken ve diğer çiftler dans ediyorken dans pistine çıkıldığında bazı önlemler alınmalıdır. Dans pistine yeni kalkacak çiftler, pistte dans etmekte olan çiftlere onların dans yollarından uzak duracaklarının garantisini vermek sorumluluğundadır. Dans pistine adım atacağınız yerde, önünüzde bulunan lidere bakıp piste adım atmadan önce ondan başınızla onay alın. Tanda bittikten sonra ve pistten ayrılmadan önce partnerinize teşekkür edin. Eğer dans etmekten çok memnun kaldıysanız, bunu partnerinize belirtin. Tanda sonunda pistten hızlı ve nazik bir şekilde ayrılın.

 

Milongalarda müzik genellikle “tanda”lar olarak adlandırılan setler halinde çalınır. Bir tanda, çoğu kez, aynı orkestra tarafından çalınan üç ila beş şarkıyı içerir. Üç ya da dört saatten daha uzun süren milongalarda ise tandalar daha uzun sürer. Tandaları, tandanın bittiğini gösteren “kortina” (perde) takip eder. Kortina partnerinize gülümsemeniz, teşekkür etmeniz ve pistten ayrılmanız için bir sinyaldir.

 

Arjantin’de liderler, takipçilere ‘Benimle dans eder misiniz?’ sorusunu keskin bir bakış, bir gülümseme, onay almak için öne doğru yapılan baş sallama hareketi ya da pisti işaret eden baş hareketiyle sorar. Bu, eğer doğru gözleri yakaladıysanız salonun diğer ucundaki biri için bile işe yarayabilir. Eğer bir kadın dans etmek için bir erkeği kabul edecekse, ona geri gülümser ve erkek kendisine yakınlaşıncaya kadar ona bakmayı sürdürür. Bu tarz bir davet “kabezeo” (başın öne doğru sallanması) olarak adlandırılır.

 

Kabezeo, Buenos Aires dışında yer alan yerlerdeki dans topluluklarında da dansa kaldırma yolu olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, dans etme isteğinizi kişiye direkt olarak da sorabilirsiniz. Dans etmek için soracağınız soru cümleleri geleneksel ve basit cümleler olmalı: Bu dansı lütfeder misiniz? Dans etmek ister misiniz? Dans edebilir miyiz? Dans edelim mi?

 

Bayanlar, gülümseyiniz ve davet ile ilgilendiğinizi göstermeniz sosyal olmanızı sağlar. Emin olun ki, reddetmeyi seçseniz bile ‘Hayır, teşekkür ederim’ cümlesi oldukça kabul edilebilir bir cümledir. Fakat dansı kabul ederseniz de, unutmayın ki alt tarafı bir tanda sonra bitecek; yani sabredebilirsiniz! Eğer çiftlerden biri bile bir ya da iki dansın yeterli olduğunu düşünürse, basitçe ‘teşekkür ederim’ diyebilir ve nazikçe dans pistinden ayrılabilir. Eğer dansı bitirmek isterseniz, tandanın bitiminden önce ‘teşekkür ederim’ demekten lütfen kaçının; tandanın sonunu bekleyin.

 

Herhangi bir sebepten dans teklifini reddetmek isterseniz, tango etiği başka birisiyle dans etmek yerine tandanın dışına doğru oturmayı öngörür. Ayrıca dürüst bir şekilde söylemek koşuluyla bir tandada sadece bir ya da iki şarkı dans etmek için partnerinizle anlaşmanız da kabul edilebilir.

bottom of page